Czym się kierować przy wyborze okapu kuchennego?
Kategorie:

Czym się kierować przy wyborze okapu kuchennego?

W nowoczesnej kuchni zdecydowanie powinno znaleźć się miejsce na okap. To kwestia tego, aby w pomieszczeniu tym była właściwa wentylacja powietrza. Niemniej jednak warto wiedzieć, jakimi aspektami kierować się przy wyborze okapu do kuchni, tak aby kupić model, który będzie idealnie spełniał swoje funkcje. Przede wszystkim musimy mieć dokładne rozeznanie w tym, jakie rodzaje okapów można zamontować w kuchni.

Rodzaje okapów

W pierwszej kolejności zastanówmy się, jakie w ogóle mamy możliwości wyboru, jeśli chodzi o rodzaje okapów. W sprzedaży możemy znaleźć kilka rodzajów okapów, dlatego też warto się z ich właściwościami dobrze zapoznać.

Bardzo popularne są choćby okapy do zabudowy. Charakteryzują się one dość niewielkimi rozmiarami. Niemniej jednak ich wydajność jest również a dość niskim poziomie. Dlatego też tego rodzaju okapy znajdują zastosowanie przede wszystkim w kuchniach o dość niewielkiej kubaturze. W tej grupie znajdziemy przede wszystkim okapy podszafkowe. Tutaj zaś możemy wyróżnić okapy z zamontowaną wysuwaną tacką, oraz okapy z wkładem do zabudowy.

W dalszej kolejności możemy wymienić okapy kominowe. Ten rodzaj okapu montowany jest bezpośrednio do ściany. Znajdują one zastosowanie w kuchniach, gdzie kuchenka ustawiona jest właśnie przy ścianie.

W kuchniach, w których kuchenka znajduje się w wyspie kuchennej, montowane są okapy wyspowe. Dostępne są one w różnorodnych kształtach i formach. Zazwyczaj spotykamy się z okapem w kształcie odwróconej litery T. Okapy wyspowe oprócz funkcji praktycznych pełnią również bardzo ważną funkcję estetyczną. Niemniej jednak modele okapów wyspowych są stosunkowo drogie

W sprzedaży znajdziemy również okapy sufitowe i blatowe. Ten pierwszy rodzaj montowany jest w suficie podwieszanym, a więc jest praktycznie całkowicie ukryty. Natomiast okap blatowy jest całkowicie zintegrowany z płytą indukcyjną.

Czym kierować się przy wyborze okapu kuchennego?

Jeśli zdecydujemy się na zakup okapu do naszej kuchni, to w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wydajność urządzenia. Ten parametr przede wszystkim powinien być w odpowiedni sposób dostosowany do kubatury naszej kuchni.

W dalszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki jest poziom hałasu, który generuje dany okap. Oczywiście okapy, które pracują w miarę cicho są najlepszym rozwiązaniem. Aby w miarę możliwości zneutralizować poziom wytwarzanego hałasu, można zastosować okapy, w których zamontowana jest turbina zewnętrzna. Taką turbinę można umieścić w osobnym pomieszczeniu. Wówczas taki okap w naszej kuchni będzie całkowicie bezgłośny.

Oczywiście warto abyśmy również zwrócili uwagę na zużycie energii danego okapu. Dobrym rozwiązaniem są okapy, które mają najwyższą klasę energetyczną. Warto również, aby taki okap był wyposażony w oświetlenie LED.

Oczywiście są to tylko niektóre parametry, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze właściwego okapu do naszej kuchni. Jednak warto wiedzieć, że jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, to warto zawsze poradzić się u specjalistów. W sklepach z akcesoriami i sprzętem AGD fachowcy zapewne odpowiednio nam doradzą i pomogą w wyborze właściwego okapu do naszej kuchni.