mini kuchnia
Kategorie:

Jakie meble do malej kuchni? Te style i kolory optycznie powiększają wnętrza!

Wybór odpowiednich mebli do małej kuchni będzie wymagać nie tylko dopasowania ich pod kątem wymiarowym do wnętrza, ale również pod względem ich wyglądu. Za pomocą odpowiednio dobranych stylów i kolorów można bardzo łatwo optycznie powiększyć nawet małe pomieszczenie. Na co warto się zdecydować?

Optyczne powiększenie kuchni – jak uzyskać taki efekt?

Właściciele mieszkań i domów z małymi kuchniami często zastanawiają się, jak urządzić wnętrze, aby nie było ono tak przytłaczające i korzystało się z niego komfortowo nawet wtedy, gdy jego metraż jest ograniczony.

 

Dzięki odpowiednio dobranym materiałom można sprawić, że nawet niewielka, zamknięta kuchnia będzie mogła wyglądać na większą, a tym samym nie będzie sprawiała tak klaustrofobicznego wrażenia.

 

Żeby uzyskać efekt optycznego powiększenia kuchni, warto pamiętać o poniższych poradach:

  • Wybieraj materiały w jasnych kolorach – odbijają światło, dlatego mogą rozświetlić wnętrze i dzięki temu sprawić, że wygląda na większe. W małej kuchni świetnie sprawdzą się ściany w jasnych kolorach jak biel, jasna szarość, beż, a także niezbyt ciemne podłogi albo podłogi ze wzorami.
  • Pamiętaj, że materiały błyszczące mogą dać jeszcze lepszy efekt powiększenia wnętrza – doskonałym wyborem mogą być zatem meble lakierowane, błyszcząca podłoga w kuchni.
  • Wybierz niską albo wysoką zabudowę kuchni – niska zabudowa kuchni, czyli same szafki stojące w połączeniu z małymi półkami to dzisiaj bardzo popularne rozwiązanie i dzięki niemu można również powiększyć aranżację. Gdy potrzeba jednak więcej miejsca, można zdecydować się na wysoką zabudowę aż do sufitu, co dodatkowo pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni.
  • Utrzymuj porządek w kuchni – zbyt dużo dodatków, bibelotów może sprawi, że kuchnia będzie wyglądała na mniejszą niż w rzeczywistości. Najlepiej zrezygnuj ze zbyt dużej liczby przedmiotów na blatach, a także regularnie sprzątaj kuchnię, ponieważ wtedy, gdy będzie zagracona, spowoduje efekt przytłoczenia wnętrza.

 

Mała kuchnia – meble klasyczne czy nowoczesne?

Do małej kuchni można wybrać meble w wielu stylach. Czy lepiej zdecydować się wtedy na te o klasycznym wyglądzie, a może na te nowoczesne?

 

Klasyczne meble, na przykład meble frezowane wykonane z naturalnego drewna, mogą sprawdzić się w małej kuchni, ale najlepiej, aby ich dekoracje nie rzucały się zbyt mocno w oczy.

 

Zatem najlepiej wybrać meble z dyskretnymi detalami, w jednolitych kolorach, natomiast unikać tych z dużymi ozdobnikami, na przykład przeszklonymi frontami ze szprosami czy też z kontrastowym wybarwieniem drewna.

 

Doskonałym wyborem do małej kuchni będą również meble nowoczesne, które mają prostą formę. Dzięki temu dobrze wpisują się nawet w małe wnętrza, aby dzięki temu optycznie je powiększać.

 

Meble do kuchni o małym metrażu – jaki kolor będzie najlepszy?

Wybierając odpowiednie meble do kuchni o małym metrażu, warto też zwrócić uwagę na dostępne kolory. Jakie fronty mebli będą wtedy najlepsze?

 

Do małych wnętrz najczęściej kupowane są meble białe. To uniwersalny kolor, który kapitalnie wygląda zarówno w przypadku umeblowania nowoczesnego, jak i tradycyjnego, frezowanego.

 

Alternatywą dla bieli mogą być inne jasne, pastelowe kolory, na przykład jak jasnoszary, szałwiowy, beżowy czy jasne wybarwienia drewna.

 

Osoby, które chciałyby zdecydować się na meble w ciemniejszych kolorach, powinny unikać umieszczania ich w całym wnętrzu. Zamiast tego warto zdecydować się na wykonanie w ciemnej barwie jedynie niższego rzędu mebli stojących, podczas gdy wyższe będą w kolorze jasnym, na przykład białym. Można również zdecydować się na ciemniejszy jeden rząd mebli w pionie.

 

W internecie czeka jeszcze więcej inspiracji dla osób, które chciałyby urządzić małą kuchnię. Warto się z nimi zapoznać przed zdecydowaniem się na urządzenie wnętrza.