stare krzesła
Kategorie:

Odnowienie starych mebli – jakie i kiedy warto?

Starych mebli nie trzeba wyrzucać. Alternatywnym rozwiązaniem jest ich odnowienie. Teraz na renowację mebli sprzed lat decyduje się coraz więcej osób. Jak przeprowadzić prace we własnym zakresie? Sprawdź porady!

Odnawianie mebli – samemu czy z firmą?

Obecnie bez problemu można skorzystać z usług wielu firm, które oferują usługi polegające na odnawianiu mebli, na przykład na ich obiciu albo pomalowaniu. Jednak tego typu prace można również wykonać we własnym zakresie.

 

Nawet osoby, które jeszcze nigdy wcześniej tego nie robiły, mogą zdecydować się na renowację mebli. Nie jest to bardzo trudne, a przy tym może dać mnóstwo satysfakcji.

 

Oczywiście, odnowa starych mebli będzie wymagała od nas czasu i posiadania odpowiednich narzędzi i materiałów. Wszystko, co potrzebne, można obecnie zakupić w sklepach budowlanych i wykończeniowych. Szeroka gama produktów czeka też w sklepach z tkaninami obiciowymi oraz w sklepach z akcesoriami meblowymi, gdzie można kupić nowe gałki, uchwyty czy zawiasy do mebli.

stare krzesło

Jakie stare meble warto odnawiać?

Czy wszystkie stare meble nadają się do odnowienia? Przede wszystkim dużo zależy od ich stanu technicznego.

 

Zdarza się, że meble są mocno zniszczone, na przykład połamane, spleśniałe czy też mają duże ubytki w materiałach. Wtedy ich odnowa wprawdzie jest możliwa, ale za to może być ona bardzo czasochłonna i efekt nie zawsze będzie optymalny.

 

Również warto zastanowić się nad odnawianiem starych mebli, które już dawno wyszły z mody i nic nie zapowiada, że znów do niej powrócą. Stara meblościanka, która zostanie pomalowana na nowy kolor, na przykład biały, nadal nie będzie prezentowała się zbyt dobrze.

 

Warto więc samemu zadecydować, czy przerabianie starych mebli jest dobrym rozwiązaniem. Czasami lepiej po prostu wyrzucić podniszczone, niemodne meble i w ich miejsce kupić nowe, które będą odpowiadały nam w pełni.

stary stół

Malowanie starych mebli – jaki kolor wybrać?

Bardzo często odnawianie starych mebli polega na ich pomalowaniu na nowy kolor. Dzięki temu mogą uzyskać atrakcyjny wygląd i pasować do współczesnych aranżacji.

 

Stare meble można pomalować na kolory jednolite, na przykład na modną teraz biel. Również świetnym wyborem może być wybranie koloru czarnego, który świetnie nadaje się do nowoczesnych wnętrz, na przykład w stylu loft.

 

Gdy meble wykonane są z drewna, możemy zdecydować się na ich bejcowanie, aby nadać im efektowny, naturalny wygląd. Do wyboru są zarówno ciemniejsze, jak i jaśniejsze bejce.

 

Można również odsłonić naturalny kolor drewna i pomalować je bezbarwnym lakierem błyszczącym albo matowym.

 

Nowe tkaniny obiciowe do starych mebli

W przypadku mebli wypoczynkowych, a także foteli, krzeseł można zdecydować się na zastosowanie nowych tkanin obiciowych.

 

Gdy stare tkaniny na meblach nie wyglądają już zbyt atrakcyjnie i dodatkowo są zaplamione, wtedy ich wymiana będzie najlepszym rozwiązaniem. Można wtedy dodatkowo wymienić gąbki w meblach, gdy są już stare i nie spełniają swojej funkcji.

 

W sklepach czeka wiele ciekawych tkanin obiciowych, na przykład można postawić na modne teraz tkaniny welurowe, aksamitne.

Nowe akcesoria meblowe

Żeby poprawić wygląd starszych mebli, można również zdecydować się na zastosowanie w nich nowych akcesoriów meblowych.

 

W sklepach można znaleźć wiele ciekawych elementów, które będą kapitalnie pasowały do odnowionych mebli, na przykład mogą być o dekoracyjne gałki, uchwyty. Można też wymienić w meblach zawiasy, gdy te obecnie w nich zamontowane są już podniszczone i nie działają prawidłowo.

 

Wobec tego odnowienie starszych mebli może być kapitalnym wyborem dla każdego, kto chciałby odświeżyć aranżację wnętrz w swoim domu niskim kosztem. Możliwości są różnorodne!