Jak wybrać zestaw wypoczynkowy do małego salonu?
Kategorie:

Środki do czyszczenia mebli – z czego warto korzystać?

Avatar
Opublikowane przez MonikaG

Aby meble mogły wyglądać dobrze i posłużyć nam na długi czas, nie możemy zapominać o ich odpowiednim czyszczeniu. Jakie środki czyszczące najlepiej nadają się do drewna? Jak pozbyć się plam z tapicerki sofy albo fotela? Czym można czyścić meble lakierowane, aby ich nie porysować?

Czyszczenie mebli drewnianych – na co uważać?

Drewniane meble mają elegancki wygląd i mogą posłużyć nam na wiele lat. Aby jednak prezentowały się zachwycająco, powinniśmy pamiętać o tym, by nie czyścić ich za pomocą ogólnych środków, ale sięgnąć po te, które przeznaczone są specjalnie do drewna.

 

Do usuwania plam warto wykorzystać płyn do czyszczenia mebli drewnianych, który zawiera substancje czyszczące, ale również woski, które zabezpieczają powierzchnię. Takie preparaty mogą mieć też inne formy, na przykład można kupić je jako prosty w używaniu spray.

 

Aby zabezpieczyć powierzchnię mebli drewnianych, warto też od czasu do czasu zastosować na nie preparat ochronny zawierający woski. Dzięki temu można zaimpregnować drewno i sprawić, że posłuży nam na długi czas.

 

Do czyszczenia drewna nie powinniśmy używać środków ściernych, zawierających wybielacze, a także ostrych czyściw.

 

Warto też pamiętać, że na kondycję mebli wpływa temperatura i wilgotność we wnętrzu. Padające na drewno światło słoneczne i niska wilgotność mogą spowodować zniszczenie drewnianych mebli.

 

Meble na wysoki połysk – jak czyścić meble lakierowane?

Gdy w domu mamy meble lakierowane, wtedy warto pamiętać o tym, żeby do ich czyszczenia nie stosować żadnych ostrych przedmiotów oraz ściernych preparatów, ponieważ możemy wtedy łatwo naruszyć lakier. W efekcie mebel będzie miał rysy i zmatowienia.

 

W takim przypadku najlepiej stosować delikatne środki myjące, na przykład może być to woda zmieszana z płynem do mycia naczyń.

 

Również można zastosować dedykowane preparaty do mebli na wysoki połysk. Taki środek do czyszczenia mebli lakierowanych zawiera wtedy bezpieczne substancje dla takiego wyposażenia.

 

Jak usunąć plamy z tapicerki meblowej?

Plamy mogą również szpecić wygląd kanapy, sofy czy narożnika. Czasami można też zauważyć je na tapicerowanych krzesłach oraz fotelach.

 

Do czyszczenia mebli tapicerowanych poleca się przede wszystkim stosowanie preparatów dedykowanych, na przykład w formie sprayu, który nanoszony jest na powierzchnię. Aby uzyskać najlepszy efekt, należy wtedy postępować zgodnie z informacjami znajdującymi się na etykiecie preparatu.

 

Gdy jednak plama jest spora albo cały mebel jest zakurzony i poplamiony, najlepszym rozwiązaniem będzie wypranie tapicerki. Do tego celu wykorzystywane są specjalne odkurzacze piorące.